Упродовж двох днів в ЯРМІЗ Центр реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС лідери ветеранських організацій з усієї України обговорювали з найкращими експертами країни тему перехідного правосуддя. Говорили, а деколи дуже гаряче дискутувати, щодо аналізу подій в Україні в контексті основ міжнародного гуманітарного права, розібрали складові перехідного правосуддя.
Оксана Гаврилюк: Формування та реалізацію державної політики, навіть такої складної, як політика що стосується відновлення влади та справедливості після звільнення окупованих територій потрібно комунікувати із суспільством. Особливо, з тією частиною українців, які досі віддають життя та здоров’я, аби закінчити війну, в тому числі з ветеранами.
Під час роботи йшлося про право на правду, відновлення справедливості та притягнення до відповідальності воєнних злочинців, про можливу амністію та люстрацію. Цікавим був аналіз помилок інших країн в цьому процесі.
Обговорили Концепцію перехідного правосуддя і інші документи стратегічного характеру, що вже розроблені в Україні і ті законодавчі акти, які ще в розробці. І, головне, де ветерани можуть долучитися до цієї роботи.
Антон Колумбет: Важливо не тільки перемогти ворога і звільнити наші території. Важливо ще і не допустити повторення передумов війни. Щоб нашим дітям не довелось бігати по тим же саме місцям з автоматами, по яким бігали ми.
Також Розібрали дослідження щодо ставлення суспільства до жителів окупованих територій та процесів реінтеграції. Не все встигли, бо діалог складний, але його розпочато. І ми завжди там, де потрібно починати говорити між собою.
Команда #простір_можливостей вкотре дякує нашим надійним партнерам Міжнародний фонд “Відродження” за підтримку проекту.