Харківщина. Чим живе ветеранська спільнота?

Харківщина. Чим живе ветеранська спільнота?

Команда “Простір можливостей” сьогодні провела онлайн зустріч із представниками ветеранської спільноти Харківщини, де проживає більше 19 000 ветеранів АТО/ООС.

Про важливі програми, які працюють на рівні області, розповів Юрій Коршунов ветеран, депутат.

«Патріота до влади» – навчальний курс ветеранів, які планують йти у політику. Ця програма існує вже декілька років. Із 150 учасників, 12 стали депутатами, 50 – помічниками депутатів.

На рівні області та міста, ефективно працюють програми із забезпечення житлом за системою співфінансування «40% на 60%». За допомогою неї житло із 40%-ою знижкою придбали майже 300 родин.

Також активно займаються питанням виділення земельних ділянок учасникам бойових дій. На сьогодні ветеранам Харківщини видано більше 14 000 земельних ділянок.

Важливим є те, що на рівні міста та області пройшли до місцевої влади по 2 ветерана, які стали депутатами. Це дає можливість лобіювати впровадження ветеранських програм.

У свою чергу, Оксана Коляда розповіла про універсальну Комплексну програму підтримки ветеранів АТО/ООС, яка була розроблена нашою командою.

Варто відзначити, що деякі області вже взяли цю програму в роботу (в деяких випадках на рівні підпрограм), але поступова імплементація окремих пунктів триває.

З основного, на що ми розраховуємо в імплементації – це підтримка ветеранських хабів, підтримка роботи мобільних груп, які здійснюють психологічну підтримку, програми кредитування житла, програми, які стосуються розвитку ветеранського спорту, бізнесу, стимулювання проживання на селі (особливо це стосується тих регоінів, де голови ОТГ зацікавлені у реінтеграції ветеранів).

Оксана Коляда зауважила, що перспективним напрямком є підтримка ветеранських організацій за проектним принципом. При Мінветі вже працює така програма. Пройшовши відповідний конкурс, можна виграти до 1 млн грн на реалізацію того чи іншого проекту. Деякі області вже впроваджують подібні проекти на місцях, а деякі – включають ветеранські проекти в перелік усіх громадських організацій, але на думку нашої команди, ефективнішим буде впровадження окремих програм. Адже поки не має сталої підтримки ветеранів, через таку проектну роботу, через інструмент ветеранського простору можна реалізовувати різні напрямки.

«Аналізуючи програми на місцевому рівні, ми дійшли висновку, що в більшості вони базуються на соціальних потребах. На жаль, про програми розвитку ветеранів та громад через ветеранські спільноти мова не йде. Поки що ані влада на місцях, ані самі ветерани не бачать себе рушіями змін», підкреслила Коляда.

Також проговорили питання відкриття ветеранських просторів в регіонах. До речі, на Харківщині такого простору немає, але ветеранський актив вже працює над тим аби його створити. На їхнє переконання він має працювати комплексно і надавати цілий спектр послуг, в тому числі і адміністративних. Важливо, що одностайно ветеранський актив вважає реабілітацію учасника бойових дій без залучення родини – неможливою. Відтак, планують робити простір не тільки для потреб ветеранів, а й враховувати потреби їхніх родин, зокрема і дітей.

Olga Halchenko, представник Міжнародний фонд “Відродження” зауважила, що тема підтримки ветеранської спільноти для фонду – важлива.

Пані Ольга висловила сподівання, що у майбутньому спільна робота матиме більш системний характер, а перший спільний пілотний проект – це вивченння ситуації з ветеранськими хабами в Україні, допоможе зрозуміти потреби ветеранської спільноти, які є особливості на рівні регіонів, що є пріоритетом. І чи можуть ветеранські простори дійсно стати інструментом для реінтеграції ветеранів та посилення їхніх спроможностей.

Домовилися про співпрацю та консультування ветеранського осередку Харківщини, особливо, в контексті запровадження окремих проектів та програм розвитку ветеранів на рівні області.

Підпишись на сторінку у Facebook