Оксана Коляда про ідею створення: “Перші “Будинки ветерана” у Житомирі, Миколаєві, Одесі та Рівному створювали за аналогом з американськими ветеранськими просторами (https://www.veteransplaceusa.org). Практика США у роботі з ветеранами лягла в основу державних концепцій та рекомендацій згодом. Зокрема, у формування не тільки соціальної підтримки, а й програм розвитку ветерана.
Що є ключовим. Вони об’єднали в собі основні важливі компоненти:
робота за принципом «рівний рівному» (тобто спілкування ветерана з ветеранами)
освітня компонента з тренінговими програмами і не лише для ветеранів, а й для родин і дітей
юридична і психологічна підтримка І окремо, адміністратор, який виконує об’єднуючу роль і спілкується з усіма стейкхолдерами ветеранської спільноти.
Цей пілот отримав схвальні відгуки. Адже ініціатива йшла від самих ветеранських осередків на місцях. Найголовнішим компонентом залишається команда людей, яка готова брати на себе відповідальність і генерувати цей процес. Такі політики, як ментальне відновлення, психологічна реабілітація, фізична реабілітація, медичне забезпечення, основи переходу від військової до цивліьної кар’єри, роботу з родиною ветерана, ми заклали в те, чим має бути наповнений «ветеранський простір».
Усі принципи мають працювати комплексно і бути нерозвривними, в результаті це має призвести до того, що ветеран перестане бути утриманцем держави, а почне її розвивати. І це найголовніше, що має відбутися в майбутньому. Фінансова незалежність та успішність ветерана – це і є стратегічна задача держави. Зробити усе можливе аби він з того, хто «проїдає» бюджет – став тим, хто його «наповнює». І саме «Будинки ветеранів» є потужним інструментом у досягненні цієї мети.