Ветерани прагнуть справедливості

Ветерани прагнуть справедливості

Презентуємо Звіт за результатом дослідження ставлення ветеранів і ветеранок щодо створення і розбудови спеціального механізму правосуддя за наслідками найтяжчих злочинів через агресію російської федерації.

Ключові висновки та результати опитувань представників ветеранської спільноти: 

Існує загальна необізнаність щодо понять “воєнні злочини”, “військові злочини”, “міжнародні злочини”, хоча ці питання є визначальними правилами несення служби і ведення війни. Вбачається необхідним проведення просвітницької роботи для широкого загалу ветеранів і ветеранок, військовослужбовців і осіб, як відносяться до сил безпеки та оборони. Така робота має проводитись в першу чергу – Міністерством оборони України, а також де неї можуть долучитися неурядові організації.

Виявлені певні прогалини у розумінні питань механізмів роботи міжнародних інструментів притягнення до відповідальності, що вимагатиме додаткових роз’яснень і інформування суспільства при задіянні тих чи інших інструментів. Пропонується проведення широкої інформаційної кампанії, зокрема, для роз’яснень щодо попередження можливих ризиків, упереджень щодо роботи механізму правосуття, в тому числі,  при запровадженні гибридного механізму з залученням іноземних фахівців для роботи в національній системі – це сприятиме становленню довірі до влади та її рішень у питаннях притягнення до відповідальності, підтримці таких рішень, відчуттю відновлення справедливості. Окрім того, дана кампанія має сприяти подоланню зневіри спільноти щодо роботи правоохоронної та судової системи України.

Розробити та втілити належні та дієві інструменти включення ветеранів і ветеранок до процесів розбудови національного механізму притягнення до відповідальності. Органам влади варто здійснювати системну взаємодію з ветеранскою спільнотою  щодо механізмів правосуддя за наслідками міжнародних злочинів і залучати її до розробки відповідних державних політик. 

Незважаючи на наявний досвід участі у бойових діях починаючи з 2014 року ветеранська спільнота продемонструвала досить виважений підхід до питань притягнення до відповідальності воєнних злочинців. Переважає орієнтація на застосуванням правових механізмів, є готовність і запит на залученням іноземних фахівців, з урахуванням міжнародних стандартів і підходів, досвіду відновлення справедливості інших країн, ратифікація Римського статуту тощо. 

Більше можете почитати у самому дослідженні https://pm.in.ua/wp-content/uploads/2023/02/Dodatok-3.-Zvit-doslidzhennya-dokumentuvannya.pdf

Підпишись на сторінку у Facebook